Turkish Press

(Selected)

 • Virüsle mücadele sürecinde Türk-Alman Üniversitesi Göç Merkezi Müdürü Murat Erdoğan’dan kritik uyarı geldi: Türkiye’de 1 milyon kaçak göçmen var. Kalabalık evlerde bir arada yaşayan bu insanlar ‘yakalanırız’ korkusuyla hastaneye gitmiyor. Yardımlardan yararlanamadıkları için de çalışmak zorundalar. Acil önlem şart, yoksa 83 milyon sıkıntı yaşar.

  Ekran Resmi 2020-04-19 20.45.28.png
 • Prof. Dr. Murat Erdoğan, Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye düzenlenen ve 49 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının dünyada aşırı sağın yükselişi ile bağlantılı olduğunu söylerken görüntülerin internette yayımlanmasıyla korku ve dehşet etkisinin artırılmasının amaçlandığını belirtti.

  54.jpg
 • “Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği Projesi” kapsamında medya raporu sunuldu: Dram ve öfke var ama nedenleri yok.

  130152.jpeg
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre Türkiye’de 18 yaş altında 1 milyon 646 bin 53 Suriyeli çocuk yaşıyor. Mayıs 2011-Ocak 2019 arasında ülkemizde 410 bin Suriyeli bebek doğdu.

  5c42ecb667b0a915c416d694.jpg
 • Göç ve mülteci konusunu işleyen Kartepe Zirvesi’nde Suriyeli Rawdanur mültecilik günlerini anlattı.
  Kartepe Zirvesi'nin ikinci gününde, Fuat Sezgin salonunda gerçekleşen oturum, “Suriyeliler barometresi araştırması: Bir arada yaşamın çerçevesi” konusu ile ele alındı.

  hürriyet2.jpg
 • Prof. Dr. Murat Erdoğan, Yeni Zelanda’da iki ayrı camiye düzenlenen ve 49 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının dünyada aşırı sağın yükselişi ile bağlantılı olduğunu söylerken görüntülerin internette yayımlanmasıyla korku ve dehşet etkisinin artırılmasının amaçlandığını belirtti.

  birgün.jpg
 • Üç milyonun üzerindeki Suriyeli sığınmacının geçici statüde tutulması çözüm değil. Herkeste “bir gün giderler” diye bir rahatlık var. Toplumun bu gerçeklikle yüzleşmesi gerekiyor

  birgün2.jpg
 • Türkiye şu anda, altı yıldan bu yana 10 şehirde kurulan 26 geçici barınma merkezinde yaklaşık 300 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu barınma merkezleri dışında ülkenin hemen her iline dağılmış bulunan Suriyeli sayısı da 3 milyona yaklaşmış durumda. Yani toplamda 3.5 milyona yakın Suriyeli mülteci var. 

  milliyet.jpg
 • AP’nin “Türkiye ile müzakereler donsun” kararı bağlayıcılığı olmasa da siyasi açıdan görmezden gelinmesi mümkün olmayan bir belge. Bu nedenle gözler artık AB Komisyonu’nun ve özellikle de AB üyesi ülkelerin nasıl bir tavır takınacağında. Tabii bir de Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın ne olacağı konusu var.

  milliyet2.jpg
 • Ülkelerindeki içsavaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocukların halen yüzde 70’e yakını, eğitim alamıyor. Bu neredeyse 1 milyon çocuk demek ve uzmanlar da ‘kayıp kuşaklar’ uyarısında bulunuyor. Peki ‘şanslı’ Suriyeli çocuklar eğitime nasıl erişiyor? Nasıl okullarda, hangi müfredatla eğitim görüyorlar?

  hürriyet3.jpeg
 • Macaristan'da 2 Ekim’de yapılan ve en çok da AB tarafından eleştirilen referandum teknik anlamda başarısızlıkla sonuçlansa da, sürecin ve ortaya çıkan yüzde 98'lik destek oranının göz ardı edilmesi mümkün değil.

  aa.jpg
 • Mülteci statüsü bile verilmeyen Suriyelileri vatandaşlığa alma sözü bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi. Vekiller, akademisyenler ve partiler yabancı düşmanlığına varan tepkilere dikkat çekerken, endişelerini de sıraladı.

  birgün3.jpg
 • Habertürk: “Türkiye’deki Suriyeli Sığınmacıların Geleceği İle İlgili 2 Zıt Görüş”

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor ve Suriyeli mültecilerle ilgili kapsamlı bir kamuoyu araştırması yapan Doç. Dr. Murat Erdoğan ile sığınmacıların Türkiye’deki geleceğini konuştuk.

  hürriyet4.jpg

Contact

 

Turkish-German University

Migration and Integration Research Center - TAGU

 

Prof. M. Murat Erdoğan

Director

Email: merdogan@tau.edu.tr , merdogan1103@gmail.com

Tel: +90(216) 333 3224

Mobil: +90(0) 532 300 13 73

 • Siyah Instagram Simge

© 2020 Prof. Dr. M. Murat Erdoğan